• 08508400663
  • Türkçe
  • English
  • German
  • Arabic
  • Russian

DEVLETTEN İSTİHDAMA YENİ TEŞVİK PAKETİ! İstihdama katkı sağlayacak, kayıtlı istihdamı artıracak ve sanayide eleman bulma sorununa çözüm bulacak yeni bir teşvik paketi açıklandı. Devletin son dönemlerde yaşanan istihdam sorununa yönelik çözüm arayışları yeni teşviklerin paketlerinin devreye alınmasıyla sorunun çözülmesine çalışılıyor.

Yapılan yeni düzenleme ile, işverenler en az 5 sigortalı çalışana sahip olmaları, programa katılanların en az yüzde 70'ini 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az 3 katı kadar süreyle istihdam etme taahhüdünde bulunması halinde aşağıdaki şartlar dahilinde istihdam teşviklerinden “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINDAN” faydalanabileceklerdir.

Gaziantep'te yeni bir istihdam modelini hayata geçirdiklerinin bilgisini paylaşan Bilgin, "İhtiyaç olan bir iş yerine alınan işçinin 3 ay ekonomik ihtiyaçlarını biz karşılayacağız, ücretini de biz vereceğiz. Nerede ihtiyacınız varsa orada eğitin. Ondan sonra yetiştirdiğiniz elemanları üretim sürecinde ihtiyacınız olan işe koyun ve üretime devam edin. Modelimizin esası bu, sizin taleplerinize göre oluşturulmuş bir modeldir. Devlet burada, Çalışma Bakanlığı olarak biz üstümüze düşeni yapacağız" şeklinde konuştu.

İstihdam desteği verilecek işbaşı eğitim programlarında işverenlerin, en az 5 sigortalı çalışana sahip olması gerekmektedir. Ayrıca katılımcıların en az yüzde 70’inin 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az 3 katı kadar süre ile istihdamını taahhüt etmesi gerekmektedir.

İşbaşı eğitim programı kapsamında mevcut çalışanlarının üzerine ilave istihdam taahhüt eden firmaların işe alacakları her işçinin 3 veya 6 ay boyunca tüm ücretleriyle sosyal destek primlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından karşılayacağını, böylece bu kapsamda işe giren her bireye 1 veya 2 yıllık istihdam garantisi oluşturulacağı duyurulmuştur. İşbaşı eğitim programı, İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla düzenlenmektedir.

İşbaşı eğitim programları için işveren ve katılımcılarda aranan şartlar şu şekildedir:

İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, işverenin birinci veya ikinci derece yakını veya eşi olmamak, emekli olmamak, programa başladığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan iş yerlerinde sigortalı olmamak, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmaktır.

İşverenler aynı ilde ve aynı vergi numarası altında yer alan iş yerlerinde çalıştırdıkları sigortalı sayılarının yüzde 30'una kadar katılımcı talep edebilecek.

Türk Meslekler Sözlüğü’nde meslek ana grubu “Nitelik Gerektirmeyen Meslekler” olarak belirlenen meslekler dışındaki meslekler için program düzenlenebilecektir.

Programlar, günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere, haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde planlanma imkânı vardır.

İşbaşı eğitim programı katılımcılarından iş arayanlar, fiilen katıldıkları gün üzerinden günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL ve işsizlik ödeneği alanlara 81,80 TL cep harçlığı ödenecektir. Ayrıca katılımcının genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi de program süresince İŞKUR tarafından karşılanacaktır.

İŞKUR tarafından yapılan ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından katılımcılara yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemeler, vergi matrahından indirime tabi tutulabilecektir.

Gerekli şartları sağlayan vatandaşlar, işbaşı eğitim programlarına 81 ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerinden ve İŞKUR e-Şube üzerinden başvuru yapabilecektir.

 

Yorumlar (0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın